Atrakcje turystyczne Krakowa – top 12 zabytków

Jeśli nie wiesz, co warto zobaczyć w Krakowie i czy w ogóle warto odwiedzić to gościnne miasto, przeczytaj naszą recenzję. Przygotowaliśmy szczegółowy ranking atrakcji Krakowa, które każdy turysta powinien zobaczyć.

Co jest pierwszą rzeczą, którą warto zobaczyć w Krakowie?

Wielu doświadczonych przewodników po Krakowie zaleca włączenie do wycieczki zwiedzania następujących obiektów kulturalno-historycznych i architektonicznych:

1. Katedra Świętych Stanisława i Wacława

 Katedra Świętych Stanisława i Wacława

Mała bazylika zbudowana w stylu gotyckim. Ten katolicki kompleks katedralny obejmuje kilka renesansowych kaplic oraz kryptę, w której pochowani są bohaterowie narodowi, poeci i członkowie polskiej rodziny królewskiej.

2. Rynek i Sukiennice

Rynek i Sukiennice

Co każdy wczasowicz powinien zwiedzić w Krakowie? Rynek Główny, który jest największym placem w Europie. Jego początki sięgają średniowiecza, ale udało się w nim zachować pewne elementy barokowe i renesansowe. Jak wiele najwspanialszych atrakcji Krakowa, zdobią go podwórkowe galerie, portale i attyki. W mieście znajduje się wiele innych polskich zabytków, takich jak Kościół Mariacki, zespół pałacowy Zbaraszków, pomnik Adama Mickiewicza czy Wieża Ratuszowa. Jednak największą atrakcją dla podróżnych są Sukiennice – pasaż handlowy pochodzący z czasów panowania Bolesława V.

Oficjalna strona internetowa: http://mnk.pl/branch/gallery

3. Lochy rynkowe

Lochy rynkowe

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie atrakcje Krakowa, przygotuj się na zejście pod ziemię. Pod placem znajdują się katakumby, w których mieści się muzeum historyczne. Przestrzenie muzealne są wyposażone w innowacyjny sprzęt multimedialny, odtwarzający rekonstrukcje historyczne. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. znaleziska archeologiczne.

4. Kościół w Mariańskich Łaźniach

Kościół w Mariańskich Łaźniach

Z opinii gości i mieszkańców wynika, że budynek kościoła jest jednym z najpiękniejszych nie tylko w Krakowie, ale i w całym kraju. Znajdują się tu różne style architektoniczne: lakoniczny gotyk, elegancki renesans i pełen przepychu barok. Wystrój wnętrza jest bogaty i wystawny: rzeźbiony drewniany ołtarz ze scenami z Pisma Świętego, błyszczące złocenia i wystawne sklepienia.

Oficjalna strona internetowa: http://mariacki.com/en/

5. Ulica Floriańska

Ulica Floriańska

Równie interesujące mogą być wycieczki po Krakowie na świeżym powietrzu. Polecamy wybrać się do historycznej części miasta i pospacerować małymi uliczkami, podziwiając kolorowe klasycystyczne, barokowe i renesansowe budynki. Znajduje się tu również Brama Floriańska (starożytna budowla obronna), od której wzięła się nazwa tego miejsca.

6. Wieża Ratuszowa w Krakowie

Wieża Ratuszowa w Krakowie

Gotycka budowla z kamienia i cegły z XIV w. ozdobiona kopułą i łukowatymi oknami. Jeśli nie wiesz, co zobaczyć w Krakowie w ciągu jednego dnia, przyjdź tutaj. Spiralne schody prowadzą na taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na całe miasto. Wewnątrz znajduje się kilka wystaw muzealnych, a w podziemiach – kawiarnia, w której serwowana jest niezwykle smaczna i aromatyczna kawa.

7. Kazimierz – dzielnica żydowska

 Kazimierz - dzielnica żydowska

W programie wycieczki powinna znaleźć się wizyta w tym „mieście w mieście”. Nasze rekomendacje nie są przypadkowe – istnieje wiele miejsc związanych z religią i kulturą, istotnych dla społeczności żydowskiej. Znajduje się tu wiele obiektów religijnych i kulturalnych związanych ze społecznością żydowską, takich jak kościół Bożego Ciała i klasztor św. Warto pamiętać, że obszar ten jest również doskonałym miejscem do nakręcenia filmowego arcydzieła „Lista Schindlera”, przedstawiającego okropności Holokaustu.

8. Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja

Budynek znajduje się w Dzielnicy Żydowskiej. Eksponaty dotyczą wydarzeń związanych z Holokaustem, żydowskiego sposobu życia, tradycji i kultury. Ponadto organizowane są wykłady historyczne i edukacyjne, seminaria i konferencje.

9. Plac bohaterów Getta

Plac bohaterów Getta

To miejsce to kolejne obowiązkowe do odwiedzenia w Krakowie. Plac stoi w miejscu, w którym ponad 20 000 więźniów faszystowskich było przetrzymywanych w strasznych warunkach i oczekiwało na transport do Auschwitz, dlatego dla upamiętnienia ich i ich cierpienia na płycie placu ustawiono pamiątkowe krzesła z brązu i żeliwa.

10. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek stoi na szczycie góry na wysokości około 230 m. Od dawna stanowi centrum kraju i dlatego zasłużenie znajduje się na liście „głównych atrakcji Polski”. W dawnych czasach koronowano tu i grzebano członków rodziny królewskiej. Oprócz samego zamku, w skład zespołu architektonicznego Wawelu wchodzą katedry św.

11. Kraków Barbakan

Kraków Barbakan

Arcydzieło architektury i historii, powstałe w 1499 r. Pierwotnie miał chronić Bramę Floriańską, a obecnie jest wykorzystywany do organizowania rekonstrukcji historycznych, imprez sportowych i wystaw muzealnych.

12. Kościół św. Franciszka z Asyżu

 Kościół św. Franciszka z Asyżu

Póżniej możesz odwiedzić kościół katolicko-rzymski z XIII w. ufundowany przez Bolesława V. Fasada została tylko nieznacznie zmieniona podczas XIX-wiecznych remontów i w większości zachowała swój pierwotny gotycki wygląd.

Podsumowując Kraków to idealne miasto dla kilkadniowego wyjazdu. Z pewnością miejsc do zwiedzenia w Krakowie jest o wiele więcej, ale o nich w kolejnych artykułach!

Sprawdź przewodnik po mieście Kraków

Dodaj komentarz