Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce, zapewnia bajkowe widoki, z górującym nad miastem Wawelem, a także mekki obserwatorów, takie jak ulica Floriańska i Rynek Główny. Mroczne czasy w najnowszej historii miasta są widoczne w pomniku getta żydowskiego i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a tereny zielone, takie jak Planty, oferują mnóstwo przestrzeni dla umysłu. Znajdź inspirację w naszym przewodniku po atrakcjach w Krakowie.
Sprawdź co warto zobaczyć w Krakowie
Rynek Krakowski
Tętniące życiem serce wyróżnionego nagrodą Unesco krakowskiego Starego Miasta, Rynek Główny, to miejsce, w którym wszystko rozgrywa się od czasów średniowiecza. Można tu znaleźć bary mieszczące się w piwnicach średniowiecznych budynków, kawiarnie i restauracje na ulicach oraz zabytki, takie jak renesansowe Sukiennice i Wieża Ratuszowa (sam ratusz został zburzony w 1820 roku).
Wawel w Krakowie
Nie można odwiedzić Krakowa nie odkrywając mieszanki gotyckiej, renesansowej, rokokowej i romańskiej architektury, jaką jest wspaniały Zamek Królewski na Wawelu. Ta mieszanka budynków znajduje się na wysokim punkcie miasta, co nadaje jej imponujący wygląd. Zamek był siedzibą polskich królów i królowych do 1600 roku, a także był wykorzystywany jako koszary, szpital wojskowy i oficjalna rezydencja gubernatora państwa po I wojnie światowej.
Park w Krakowie
Pas zieleni Planty otacza cały obszar historycznego Starego Miasta w Krakowie. Ścieżki wiją się w tę i we w tę, mijając rzeźby, szumiące fontanny i ceglane wieże, podczas gdy mieszkańcy spacerują z psami, a kawiarnie wylewają się na okoliczne ulice. Latem tętni życiem, a w chłodniejszych miesiącach jest prawdziwą zimową krainą czarów.
Brama Krakowska
Barbakan jest jedyną zachowaną bramą średniowiecznych fortyfikacji, które niegdyś otaczały całe miasto. Jej wały z czerwonej cegły i potężne wieżyczki pomogły odeprzeć hordy mongolskie w XIII wieku, a jej okrągła konstrukcja była najnowocześniejszą inżynierią w tamtych czasach. Dziś w środku odbywają się okazjonalne przedstawienia teatralne i inne pokazy artystyczne.
Brama Floriańska w Krakowie
Brama Floriańska, wspaniale prezentująca się w swojej polskiej gotyckiej powłoce, wyznacza początek tak zwanej Drogi Królewskiej. Przejdź przez nią i posłuchaj buskerów grających wszystko, od góralskiego folku po country w stylu Dylana, w odbijającym się echem tunelu, zanim wyruszysz na Stare Miasto śladami dawnych polskich królów.
Kopiec Kościuszki
Zbudowane na wzór prehistorycznych kopców Krakusa i Wandy, strzeliste wzgórze Kościuszki zostało wzniesione w 1823 r. ku czci jego imiennika, bohatera narodowego, Tadeusza Kościuszki, który w XVIII w. walczył w obronie Polski przeciwko Rosjanom i Prusakom. Ze szczytu można podziwiać rozległe panoramy miasta, a w pogodne dni nawet Tatry na południu.
Ulica Floriańska w Krakowie
Tętniąca życiem ulica Floriańska, przecinająca północną część Starego Miasta, to miejsce, w którym znajdują się bary z piwem rzemieślniczym, sklepy z pamiątkami i degustatornie wódki. W szczycie sezonu musisz być w nastroju do spacerowania i chłonięcia atmosfery, ponieważ często jest ona pełna turystów zmierzających od Bramy Floriańskiej do Rynku.
Krakowskie Sukiennice
Okrzyknięte najstarszym na świecie centrum handlowym, Sukiennice od wieków stoją na środku krakowskiego Rynku. Niegdyś pełne były międzynarodowych kupców, którzy w XV wieku sprzedawali tu jedwab, przyprawy, skóry i wosk – nie tylko sukno. Nawet jeśli grzebanie wśród stoisk z pamiątkami i jedzeniem nie jest na Twojej liście rzeczy do zrobienia w Krakowie, zatrzymaj się na zewnątrz, aby podziwiać piękną renesansową architekturę.
Wieże Bliźniacze w Krakowie
Fasada z czerwonej cegły i wielkie bliźniacze wieże Bazyliki Mariackiej stały się symbolami miasta. Bazylika powstała w XIII w., ale została zniszczona podczas najazdu Mongołów, a jej różne zastępstwa przeszły wiele, w tym trzęsienie ziemi, które nawiedziło prezbiterium w 1400 r. Do dziś rozbrzmiewa w niej hejnał mariacki. Do dziś rozbrzmiewa w niej hejnał mariacki – Hejnał Mariacki.
Dzielnica żydowska w Krakowie
Położona w odległości krótkiego spaceru od Starego Miasta, historyczna Dzielnica Żydowska w Krakowie była kiedyś oddzielnym miastem, założonym w 15 wieku i uważanym za wzorcową społeczność żydowską. Żydzi zostali przymusowo przeniesieni do getta odciętego od reszty miasta w 1941 roku. Dziś zachowuje swój niepowtarzalny klimat z rozpadającymi się kamienicami, wspaniałymi synagogami i fajnymi knajpkami z piwem.
Smok Wawelski
Zwiedzanie smoczej jamy to jedno z dziwniejszych zajęć w Krakowie. Legenda głosi, że smok wawelski żył pod kopcem Zamku Wawelskiego i terroryzował mieszkańców miasta, zanim skończył z nimi dzięki szewcowi i owcy wypchanej siarką. Znajduje się tu również posąg smoka ziejącego prawdziwym ogniem.
Krakowskie Bulwary
Kręty nurt Wisły wije się przez serce Krakowa, a jej brzegi to rozległe przestrzenie zieleni, doraźne letnie targi, bary piwne i kawiarenki na łodziach. Wypożycz rower lub wybierz się na jogging, zatrzymaj się i obserwuj przepływające łodzie na rzece lub spaceruj wzdłuż niej, decydując, co dalej zobaczyć w Krakowie.
Kościół w Krakowie
Przez setki lat górnicy z wielickich sztolni napędzali rozwój Krakowa, wydobywając tony cennej soli kamiennej z ziemi pod miastem. Dziś ich dar jest kontynuowany w postaci rzeźb wykutych w podziemnych korytarzach oraz Kaplicy św. Kingi – podziemnej katedry wykonanej z soli.
Auschwitz-Birkenau
Mroczne, emocjonalne, poruszające i trzeźwiące w skrajności, nie ma naprawdę nigdzie w Europie tak jak Auschwitz-Birkenau. Pozostaje on jedną z najważniejszych rzeczy do zobaczenia w Krakowie i jego okolicach, oferując pouczający i wrażliwy wgląd w okropności Holokaustu i zniszczenia dokonane przez nazistów na Żydach i innych grupach mniejszościowych. Miejsce pamięci i muzeum znajdują się około godziny drogi od centrum miasta.
Cmentarz Rakowicki
Wypełnione po brzegi grobami i okazałymi nagrobkami polskich artystów, polityków, poetów, aktorów filmowych, generałów i nie tylko, rozległe tereny Cmentarza Rakowickiego są krakowską odpowiedzią na paryski Père Lachaise. Wybierz się tam w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, aby zobaczyć tysiące migoczących zniczy ku czci zmarłych.
Ojcowski Park Narodowy
Cebulaste kamienne szczyty i pokryte lasem doliny Ojcowskiego Parku Narodowego można znaleźć zaledwie 20 minut jazdy samochodem od Krakowa. Poprzecinane szlakami spacerowymi i pełne głębokich jaskiń, mogą poszczycić się podobno nawiedzonymi ruinami zamków i tradycyjnymi wiejskimi karczmami. Jeśli odwiedzasz Kraków na dłużej niż długi weekend, park jest świetnym wyborem na dzień z dala od miasta.
Błonia Krakowskie
Wielki klin zielonej przestrzeni, jakim są Błonia, znajduje się na zachodnim skraju miasta. Zimą, kiedy pokrywają się lodem i śniegiem, nie ma na co patrzeć, ale lato przynosi biegaczy, spacerowiczów z psami, rolkarzy, rowerzystów i festiwale muzyczne pod gołym niebem.
Plac Bohaterów Getta
Ten centralny plac dzielnicy Podgórze, poprzecinany stukającymi liniami tramwajowymi i otoczony sklepami i kawiarniami, jest domem dla jednego z najbardziej wstrząsających pomników w mieście. Seria dużych i małych krzeseł została umieszczona w siatce na bruku, zaprojektowana jako pomnik upamiętniający ludzi z żydowskiego getta w Krakowie, które kiedyś znajdowało się w tym miejscu. Znajduje się tu również tablica upamiętniająca miejsce spotkań Żydowskiej Organizacji Bojowej, oddziału ruchu oporu, który dokonywał aktów sabotażu przeciwko nazistom.
Hala Targowa w Krakowie
W weekendy wybierz się do tętniącego życiem Unitargu, aby doświadczyć prawdziwego polskiego pchlego targu. Odrapane stragany wypełnione są wszystkim, od naszywek zespołów muzycznych po postarzane metalowe kufle. Oczywiście targuj się o wszystko i pamiętaj, aby przyjść wcześniej, aby uzyskać najlepsze oferty.