Kraków, (oficjalna nazwa miasta to Stołeczne Królewskie Miasto Kraków) to centrum administracyjne województwa małopolskiego, drugie co do wielkości miasto w Polsce po Warszawie pod względem liczby mieszkańców. Kraków to jedno z najstarszych polskich miast o tysiącletniej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym i architektonicznym.
Historia miasta
Pierwszym znanym kronikarzem miasta był Ibrahim ibn Jakub, który w 966 r. napisał pierwszy tekst o Krakowie. Tłumacz języka nazistowskiego mówi, że rdzeń „Krak” oznacza rozcieńczenie rzeki, która nie jest łatwo dostrzegalna na mapie miasta. Według legendy, spisanej przez Wincentego Kadłubka na przełomie XII i XVIII wieku, nazwa Kraków pochodzi od imienia księcia Kraka. Wielki polski poeta Adam Mickiewicz nazwał Kraków „Starym Królestwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. W czasach starożytnych miasto było nazywane „drugim Rzymem”. W 1000 r. Kraków stał się stolicą biskupstwa, a w 1038 r. – już stolicą państwa. Złoty wiek dla Krakowa rozpoczął się w XIV wieku – za panowania Kazimierza Wielkiego, który był wielkim dobroczyńcą sztuki i oświaty. W 1364 r. założono tu Akademię Krakowską, która jest drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej. Miasto przeżywało swój szczyt rozwoju w XVI wieku, za panowania króla Zygmunta Starego i jego syna Zygmunta Augusta.
Znaczące miejsca
Zamek Królewski
Głównym punktem orientacyjnym Krakowa jest majestatyczny Zamek Królewski na Wawelu, położony na wzgórzu nad Wisłą. Wawel jest symbolem Krakowa i Polski, historyczną siedzibą królów polskich. W zbiorach muzealnych zamku królewskiego znajdują się stare dzieła sztuki, artystycznie zdobione meble, tkaniny, największa w Europie kolekcja gobelinów, królewskie regalia, zbrojownie i ozdoby. Odpowiednio w pobliżu zamku, nad Wisłokiem, znajduje się Jaskinia Smocza Jama.
Rynek Główny
W centrum starego miasta znajduje się duży plac Rink, otoczony kamieniami i pałacami z XIV w., który jest symbolem Krakowa. Rynek zdobi słynna ulica handlowa Sukiennice, gotycka cytadela Najświętszej Marii Panny (Mariacka), mała cytadela św. Wojciecha, wieża ratuszowa. Nad lodowiskiem wznosi się wieża Bazyliki Mariackiej. Główna ikona – rzeźba w drzewie lipowym autorstwa Bita Stvosza – jest uznawana za najcenniejszą gotycką rzeźbę ołtarzową w Europie. Na terenie Plant – parku, który powstał na miejscu zniszczonych torfowisk obronnych, a obecnie obejmuje Stare Miasto – znajdują się wyjątkowo cenne zabytki kultury i historii z okresu gotyku i renesansu, Mianowicie kościoły i klasztory, fragmenty grodzisk z łukami oraz Łaźnie Florenckie i barbakan, największy w Europie.
Collegium Maius
Innym imponującym zabytkiem Krakowa jest Collegium Maius, czyli Uniwersytet Jagielloński, który został założony w 1400 r. i przez cały ten okres pełnił funkcję głównego uniwersytetu Krakowa, założonego w 1364 r., a także muzeum poświęconego jego historii.
W Krakowie znajduje się również największy park wodny w Europie.
Kazimierz
Kolejną atrakcją jest Wioska Kazimierzowska w Krakowie. Kraków, dawniej żydowska metropolia, jest obecnie magnesem przyciągającym chanawalerów, artystów muzycznych, aktorów i piosenkarzy. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w Kazimierzu od końca czerwca do początku lutego.
Stare miasto
W 1978 r. UNESCO wpisało krakowskie Stare Miasto, wraz z Wawelem oraz młynami na Kazimierzu i Stradem, na listę najcenniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego na świecie. W 2000 r. Kraków ogłosili Europejską Stolicą Kultury.
- Miasta bliźniacze: Kijów (Ukraina), Leuven (Belgia), Mediolan (Włochy) i Norymberga (RFN), Kurytyba (Brazylia), La Serena (Chile), Quito (Ekwador).
- Miasta partnerskie: Bordeaux (Francja), Bratysława (Republika Słowacka), Budapeszt (Ugryka), Cusco (Peru), Edynburg (Wielka Brytania), Fez (Maroko), Florencja (Włochy), Frankfurt nad Menem (Francja), Gjoteborg (Szwecja), Innsbruck (Austria), Lipsk (FRN), Lwów (Ukraina), Orlean (Francja), Pecs (Ugrica), Rochester (USA), Rzym (Włochy), San Francisco (USA), Sankt Petersburg (Rosja), Solothurn (Szwajcaria), Tbilisi (Gruzja), Wilno (Litwa).
Współpraca z Lwowem.
Umowę o współpracy między miastami Lwowem i Krakowem podpisali 23 czerwca 1995 r. Główne obszary współpracy to:
wymiana doświadczeń w zakresie samorządności lokalnej;
rozwijanie kontaktów między przedstawicielami samorządów lokalnych;
w sferze kultury – wymiana wystaw, wydarzeń artystycznych, wymiana między szkołami artystycznymi, przedstawicielami stowarzyszeń publicznych i kulturalnych oraz działaczami kultury;
współpraca między instytucjami edukacyjnymi, wymiana młodzieży;
opracowywanie wspólnych programów turystycznych.
Podczas „Dni Lwowa w Krakowie” i „Dni Krakowa we Lwowie” w latach 2008-2012 sporadycznie odbywały się mecze piłki nożnej pomiędzy deputowanymi Rady Miasta Lwowa a deputowanymi Rady Miasta Krakowa.
W styczniu 2013 r. delegacja Rady Miasta Krakowa wzięła udział w wydarzeniach kulturalnych w ramach Krakowskiego Weekendu we Lwowie.
W styczniu 2013 r. Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie wspólnie z biurem Sekretariatu LIDA zorganizowało II Festiwal Kultury Ukraińsko-Polskiej „Nasza Galicja”.