Kraków – najważniejsze miejsca do odwiedzenia

Wybierasz się do Krakowa? My wiemy o najlepszych atrakcjach, miejscach do odwiedzenia w tym mieście. W ten sposób ie będziesz musiał tracić czas na zastanawianie się dokąd pójść.

Rynek Główny

Rynek Główny

Tętniący życiem Rynek Główny istnieje od 1257 roku i zawsze był głównym miejscem handlu i spotkań towarzyskich w Krakowie. Znajdziesz tu wszystko, czego możesz oczekiwać od europejskiego rynku, ale na większą i piękniejszą skalę. Od artystów mimów, przez gołębie, po urocze kawiarenki na chodnikach – znajdziesz tu wiele okazji, by nasiąknąć kulturą i poobserwować ludzi. Oczywiście można nawet wybrać się na zakupy do najstarszego na świecie centrum handlowego – XVI-wiecznych Sukiennic.

Wzgórze Wawelskie, Zamek Królewski i Katedra

Wzgórze Wawelskie, Zamek Królewski i Katedra

Zamek Królewski na Wawelu to wspaniałe miejsce na spędzenie części dnia. Pokoje Państwowe zachwycają ozdobnym umeblowaniem i pięknymi flamandzkimi gobelinami. Trudno uwierzyć, że pomieszczenia te służyły kiedyś jako koszary wojskowe. Skarbiec i zbrojownia prezentują ekstrawagancję minionych epok, a wśród wielu eksponowanych skarbów znajdują się miecze wysadzane klejnotami. Imponująca jest także pobliska katedra wawelska, w której znajdują się liczne grobowce i kaplice ozdobione rzeźbami i witrażami. Najsłynniejszym z nich jest grobowiec św. Stanisława, imponująca budowla, w której w przeszłości koronowano królów.

Muzea

Kraków może poszczycić się jednymi z najlepszych i bezcennych zbiorów w Polsce. Muzeum Narodowe na Wawelu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Żydowskie, Fabryka Oskara Schindlera i Muzeum Podziemia Rynku to tylko niektóre z muzeów, które można odwiedzić podczas dłuższego pobytu w Krakowie.

Kościoły i miejsca kultu

Kościoły i miejsca kultu

Gotycki Kościół Mariacki to bogato zdobiony kościół, który pozostawia niezatarte wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych podróżnikach. Ozdobione złotem wnętrza są imponujące same w sobie, ale to ozdobna, kolorowa drewniana ołtarzyk, wyrzeźbiona przez Wita Stwosza, z misternymi witrażami, wyróżnia ten kościół spośród innych. Przed kościołem znajdują się dwie wieże, a ze szczytu wyższej z nich co godzinę można usłyszeć dźwięki trąbki. W tym wspaniałym i królewskim mieście można zwiedzić inne, równie interesujące kościoły i synagogi.

Wały Wiślane

Malownicza przestrzeń do spacerów i spędzania wolnego czasu w samym sercu miasta, u stóp Wawelu. Wraz z wałami przeciwpowodziowymi Wisły i Rudawy są popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Poprzecinane licznymi alejkami, wyposażone są w ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki.

Gastronomia i kultura

Kraków jest miejscem, w którym warto bywać – od niedrogich barów mlecznych, przez restauracje slow food, ciężarówki z jedzeniem, po lokale z wyższej półki. Kraków, nazwany Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019, zaspokoi wszystkie gusta, zwłaszcza tych, którzy szukają tradycyjnych i regionalnych smaków. Jeśli chodzi o rozrywkę, Kraków jest domem dla niezliczonych lokali i miejsc oferujących szeroki zakres doświadczeń, od wyrafinowanych po swobodne.

Dzielnica Kazimierz

Miasto położone na południe od Wawelu, niegdyś niezależne, przez wieki było centrum życia żydowskiego w Krakowie, a dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. W tej części Krakowa znajduje się siedem synagog, muzeum żydowskie oraz cmentarz, którego początki sięgają XVI wieku.

„Kopalnia Soli „Wieliczka

"Kopalnia Soli "Wieliczka

Każdego roku około miliona turystów z całego świata odwiedza słynną kopalnię soli w Wieliczce, aby podziwiać zabytkowe komory wydrążone z żywej soli kamiennej, a także solne rzeźby, jeziora solankowe i podziemne kaplice.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Auschwitz, największy niemiecki nazistowski obóz zagłady, stał się dla całego świata symbolem terroru, ludobójstwa i Shoah. Dziś na jego terenie działa muzeum, które jest jednocześnie miejscem pamięci.

57 thoughts on “Kraków – najważniejsze miejsca do odwiedzenia

 1. Pingback: ddavp oral dosing
 2. Pingback: depakote wiki
 3. Pingback: baclofen used for
 4. Pingback: robaxin canada
 5. Pingback: protonix granules
 6. Pingback: actos cirrhosis
 7. Pingback: 1.7 mg semaglutide
 8. Pingback: synthroid smoking
 9. Pingback: tamsulosin.de
 10. Pingback: cipla tadalafil
 11. Pingback: tadalafil sales
 12. Pingback: ivermectin

Dodaj komentarz