Przewodnik po mieście Kraków.

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce i główny ośrodek turystyczny kraju. Lokalna gospodarka jest napędzana głównie przez rozwijający się sektor usług, chociaż zróżnicowany przemysł i produkcja nadal zapewniają dość znaczną część miejsc pracy i bogactwa. Miasto pozostaje kulturalną stolicą Polski, a siedem uniwersytetów i prawie dwadzieścia innych instytucji szkolnictwa wyższego sprawia, że Kraków jest głównym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym w kraju.

Geografia Krakowa, Polska.

Geografia Krakowa, Polska.

Miasto położone jest w południowej Polsce, na obu brzegach Wisły. Współrzędne geograficzne centrum Krakowa to 50°04’N 19°56’E. Jego średnia wysokość wynosi około 220 metrów nad poziomem morza. W granicach miasta znajduje się kilka wzgórz, z których najwyższe to Sowiniec (384 m n.p.m.).
Kraków ma powierzchnię 326,8 km2, co stanowi 0,1% powierzchni Polski.

Ludność Krakowa.

Liczba stałych mieszkańców Krakowa oscyluje wokół 755 000, natomiast w aglomeracji krakowskiej mieszka około 1,5 miliona osób. Tutejsza ludność jest etnicznie niemal jednorodna, a ludzie z dumą deklarują narodowość polską. Jednak imigranci zaczynają odciskać swoje piętno na mieście, a niektóre społeczności emigrantów, zwłaszcza Brytyjczyków, okazują się dość głośne.
Najbardziej znane zabytki Krakowa.
Miasto może poszczycić się setkami historycznych budynków, od średniowiecznych kościołów po secesyjne budowle. Najpopularniejsze zabytki Krakowa to Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Opactwo Tynieckie i Stara Synagoga.

Muzea krakowskie.

Muzea krakowskie

W Krakowie znajduje się 36 muzeów, w tym odrębne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Największe w Polsce jest krakowskie Muzeum Narodowe z dziesięcioma oddziałami i dwiema bibliotekami. Do najciekawszych muzeów w Krakowie należą: Muzeum Książąt Czartoryskich, Zamek Królewski, Fabryka Schindlera, Pałac Biskupa Ciołka prezentujący sztukę średniowieczną, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Lotnictwa.

Rozrywka w Krakowie.

Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej odbywają się w Krakowie codziennie, a szczególnie w weekendy jest ich duży wybór. Miasto słynie w Polsce z energicznego życia nocnego, które urozmaicają setki klubów nocnych. W Krakowie działa siedem teatrów repertuarowych, a także wiele niezależnych zespołów, które wystawiają sztuki w języku polskim. Opera Krakowska występuje dwa lub trzy razy w tygodniu, z wyjątkiem przerwy letniej trwającej od początku lipca do końca września. Przedstawienia baletowe i inne przedstawienia taneczne odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu lub nawet rzadziej.
Zobacz kalendarz koncertów i innych wydarzeń w Krakowie.

Jedzenie w Krakowie.

Jedzenie w Krakowie.

Miasto może pochwalić się kilkuset restauracjami i ponad tysiącem innych punktów gastronomicznych, od fast foodów po bary sushi. Dobre restauracje w Krakowie koncentrują się w historycznym centrum Starego Miasta, a także w pobliskiej dzielnicy Kazimierz. Menu większości restauracji odzwierciedla międzynarodową dietę dostosowaną do tradycji kulinarnej kraju. W innych miejscach, pomimo głębokiej ingerencji kuchni zagranicznych, przeważa kuchnia w stylu polskim.

Historia Krakowa.

Najstarsze artefakty wykopane przez człowieka w Krakowie pochodzą z wczesnej epoki kamiennej. Konkretnie z okresu paleolitu, około 200 000 lat temu. Dowody archeologiczne z kolejnych epok świadczą o tym, że miejsce to było ważnym ośrodkiem regionalnym od neolitu 6 000 lat p.n.e. Około 990 r. Kraków, wówczas już prężnie rozwijające się miasto, został włączony do powstającego państwa polskiego. W 1038 r. Kraków stał się stolicą Polski. W 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy nadał miastu samorząd i ważne przywileje handlowe. Kraków formalnie pozostawał stolicą Królestwa Polskiego do przełomu XVIII i XIX wieku, ale w rzeczywistości centrum polityczne przeniosło się do Warszawy w 1611 roku. W latach 1815-1846 Kraków wraz z okolicami tworzył niezależne państwo – Republikę Krakowską, która następnie została przyłączona do Cesarstwa Austriackiego. Pod koniec XIX wieku Kraków stał się centrum polskiego przebudzenia narodowego. Odpowiednio w 1918 roku był pierwszym miastem w Polsce, które odzyskało niepodległość spod obcego panowania.
To Kraków, Polska. Zapomnij o Krakowie, Krakowie, Krakowie, Krakowie i tym podobnych.
Oryginalna polska pisownia nazwy miasta to Kraków, wymawiana jako „krakoof”.

Standardową angielską pisownią jest Kraków, nawet jeśli niektórym użytkownikom języka angielskiego, w tym rodowitym krakowianom, zdarza się używać datowanej wersji „Cracow” – skażonej zapożyczeniem od Francuzów, którzy nazywają miasto „Cracovie”. Inne formy, takie jak Krackow, Crakow, Cracov i Krakov, są oczywiście niepoprawne.
Faktyczne pochodzenie nazwy 'Kraków’ ginie w odmętach protohistorii. Jej forma sugeruje „miejsce Kraka”, tj. miasto założone lub należące do jakiegoś Kraka, dlatego „Kraków” można tłumaczyć jako „krakowski”. Dało to początek legendzie o dobrym księciu Kraku, który z Krakowa sprawował władzę nad Polską.
Po raz pierwszy nazwa Krakowa pojawiła się na piśmie w 996 r., kiedy to miasto zostało wspomniane w arabskiej transliteracji. W raporcie Ibrahima ibn Jakuba, mauretańskiego kupca, który podróżował do Europy Wschodniej.

Dodaj komentarz