Jeśli nie jesteś pracownikiem najemnym, który przyjechał do Polski w poszukiwaniu szczęścia, ale chcesz się poczuć jak król w pełnym tego słowa znaczeniu, odwiedź Kraków – miasto królów. Starożytne miasto, które góruje nad regionem Wołoszczyzny, jest skarbnicą dziedzictwa narodowego i kulturowego Polski.
Kraków przez wiele stuleci był stolicą i rezydencją królów i znakomitości z całego świata. W czasach starożytnych była to stolica, w której odbywały się ceremonie koronacyjne monarchów. Ostatecznie Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyobraź sobie, prawdziwe miasto!
Co warto zobaczyć w Krakowie?
Kraków można podzielić na Stare i Nowe Miasto. Stare Miasto jest pełne niezwykle pięknej architektury i starych budynków. Niegdyś były tu mury obronne, teraz jest tu wyjątkowy park. Wśród fortyfikacji zachował się fragment Bramy Floriańskiej z basztami i barbakanem.
Na pewno warto zwrócić uwagę na duszę tego wielkiego i cichego miasta – Rynek. Jest on położony w samym centrum miasta. Długie rzędy krzywych budynków Sukiennic odzwierciedlają ich urok. Wiele lat temu na środku rynku, gdzie odbywały się spotkania mieszczan, postawiono pomnik Adama Mickiewicza. Do dziś służy jako miejsce spotkań.
Obok rynku (notabene największego w Europie – 4 ha) znajduje się gotyckie miejsce pielgrzymkowe pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św.
Na uwagę zasługuje również słynna wieża ratuszowa. W podziemiach ratusza zachowały się ślady architektury średniowiecznej. Znajduje się tu również teatr i sala koncertowa.
Pałac na Wawelu jest zdecydowanie miejscem, które warto zobaczyć. Być może wszystkie gałęzie sztuki użytkowej z całego świata odcisnęły swoje ślady w historii dekoracji tej słynnej rezydencji. Jest to miejsce, w którym koronowano polskich monarchów. Obecnie nie wszyscy turyści na świecie tu przyjeżdżają.
Unikatowa dzielnica Krakowa – Kazimierz, gdzie od wieków istniała osobna mała wioska żydowska, uważana jest za raj dla miłośników secesji. Dzielnica jest znana jako popularny cel wycieczek turystycznych z powodu Festiwalu Sztuki, który odbywa się w miesiącach letnich.
Mury Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie ze słynnym Collegium Maius, wyróżniają się swoją okazałością.
Jeśli chodzi o muzea w ogóle, nie do wiary, że w Krakowie jest ich aż 36.
Jak dojechać do Krakowa?
Do Krakowa można dostać się na kilka sposobów. Jeśli dobrze znasz miasto, możesz wziąć własny lub wynająć samochód. Należy jednak pamiętać, że siedząc za kierownicą nie będzie można w pełni docenić wielkości i piękna miasta.
Innym sposobem dotarcia do Krakowa jest podróż autobusem. Ten sposób jest jednym z najpopularniejszych. Szeroka oferta przewoźników daje możliwość zaoszczędzenia na podróży dzięki wybraniu opcji niskokosztowej lub skorzystania z usług elitarnego przewoźnika oferującego wysoki poziom komfortu i obsługi.
Innym niedrogim sposobem dotarcia do Krakowa jest podróż pociągiem.
Mniej opłacalną, ale znacznie szybszą metodą jest lot samolotem do Krakowa. Możesz skorzystać z lotu z przesiadką lub nie – według własnego uznania. Loty są dostępne codziennie.
Gdzie mieszkać w Krakowie?
Wybierając się do Krakowa, nie zapomnij zarezerwować hotelu. Na przykład:
- Feniks Fragola Apartments (ul. Świętego Jana 2, Staré Misto, 31-018 Kraków);
- Qubus Hotel Kraków (ul. Nadwiślańska 6, Podgórze, 30-527 Kraków);
- Hotel Royal (Św.Gertrudy 26-29, Stare Misto, 31-048 Kraków);
- Too-good (ul. Św. Jana 18, Stare Misto, 31-018 Kraków) i wiele innych.
Wszystkie mają swój europejski urok i oferują szeroki wachlarz usług. Ponadto, planując podróż z wyprzedzeniem, można wybrać wygodny i niedrogi hostel.
Gdzie zjeść w Krakowie?
Jeśli zgłodniejesz, w Krakowie znajdziesz wiele możliwości zjedzenia czegoś na mieście. Wszystkie z nich oferują pełne menu, rozvazhalnymi programami i oryginalnymi usługami gastronomicznymi. Ceny jedzenia w Krakowie są bardzo demokratyczne i za niewielką kwotę można przyrządzić każdy posiłek. Trzy Rybki, Copernicus, Studio Qulinarne, Restauracja Sąsiedzi i wiele innych to również dobre miejsca na posiłek.
Zakupy w Krakowie
Planujesz zakupy w Krakowie? Najlepiej zacząć od Starego Miasta. Na ulicach Floriańskiej, Szewskiej, Słowiańskiej znajduje się wiele sklepów, które oferują niesamowitą gamę pamiątek i innych produktów najwyższej jakości. A jeśli zdarzy się, że odwiedzisz nas w czasie jarmarku na Rynku lub wyprzedaży po świętach, możesz znacznie zaoszczędzić na zakupach.
Nie można też przegapić znanych centrów handlowych: Galeria Krakowska, Bonarka, Galeria Kazimierz, Kraków Plaza, M1. Są to wspaniałe miejsca nie tylko do robienia zakupów, ale także do spędzania czasu z całą rodziną.
Kraków to idealne miejsce na relaks, kreatywność i inspirację.